# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Poradnik początkującego transportowca cz. 5: Finansowanie floty transportowej


Spis treści:

| 1. Jak skutecznie finansować flotę transportową?

| 2. Zalety leasingu pojazdów w branży transportowej

| 3. Leasing na start dla nowych firm transportowych

 

Dotychczas w naszej serii "Poradnik początkującego transportowca" poruszyliśmy tematy od założenia firmy transportowej, aż po wybór odpowiedniego kodu PKD. Teraz, kontynuując nasz przewodnik, chcielibyśmy skupić się na kolejnym istotnym aspekcie prowadzenia nowo otwartej firmy transportowej - finansowaniu floty pojazdów. 

Rozbudowa floty pojazdów użytkowych to zadanie wymagające nie tylko strategicznego podejścia, ale także odpowiedniego zaplecza finansowego, zwłaszcza na początku drogi w świecie transportu. W dzisiejszym artykule przybliżymy opcję, która coraz częściej dla wielu przedsiębiorców staje się metodą pierwszego wyboru. Omówimy korzyści płynące z leasingu oraz to, jak mogą one wpłynąć na obniżenie początkowych wydatków.

 

Jak skutecznie finansować flotę transportową?

Finansowanie floty pojazdów jest kluczowym elementem dla każdej firmy działającej w branży transportowej, a odpowiedni wybór metody finansowania ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia płynności finansowej i stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza na początku drogi nowych firm w świecie biznesu. 

Do głównych opcji należą wynajem długoterminowy, pożyczka bankowa, kredyt oraz leasing. Wybierając metodę, warto rozważyć kilka czynników takich jak: przeniesienie własności pojazdu, elastyczność oferty, całkowity koszt finansowania, możliwość dostosowania planu spłat do przepływów pieniężnych firmy oraz kwestie podatkowe. W przypadku wynajmu długoterminowego, możliwe jest korzystanie z pojazdu przez okres kilku lat, jednakże po zakończeniu umowy przedmiot wynajmu nie przechodzi na własność Twojej firmy, a całkowity koszt może znacznie przewyższać np. leasing, ze względu na doliczone opłaty takie jak usługi serwisowe.  Ponadto, umowy są często sztywne, a ich wcześniejsze rozwiązanie wiąże się z wysokimi kosztami. W przypadku pożyczki bankowej oraz kredytu pojawia się natomiast problem z finansowaniem floty dla nowych firm. Niekiedy banki odmawiają zgody na udzielenie finansowania początkującym przedsiębiorcom albo wymagają dużego nakładu finansowego w postaci wpłaty wkładu własnego na poziomie nawet 20% i więcej. Taka opłata zazwyczaj jest dużym obciążeniem dla nowo otwartych działalności. 

W tej sytuacji z pomocą dla początkujących transportowców i nie tylko przychodzi leasing operacyjny, który jest idealnym rozwiązaniem dla firm nieposiadających dużych środków finansowych lub takich, które nie chcą ponosić znacznych jednorazowych wydatków związanych z zakupem pojazdów na własność.

 

Zalety leasingu pojazdów w branży transportowej

Leasing operacyjny pojazdów oferuje liczne zalety, które sprawiają, że jest on popularnym wyborem w branży transportowej. Jedną z głównych korzyści jest znaczna redukcja początkowych wydatków inwestycyjnych.

Ten rodzaj finansowania zwykle nie wymaga tak dużej opłaty wstępnej jak kredyt, a regularne raty leasingowe można dostosować do bieżących możliwości finansowych firmy. Pozwala to na zachowanie większej płynności finansowej i lepsze zarządzanie budżetem.

Dodatkowo, leasing umożliwia korzystanie zarówno z używanych sprzętów, jak i z nowoczesnych pojazdów, co zwiększa efektywność przedsiębiorstwa, poprawia bezpieczeństwo transportu, zwiększa komfort jazdy kierowców i podnosi wizerunek firmy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Istotną kwestią jest również to, że leasing oferuje przedsiębiorcom liczne korzyści podatkowe. Leasing operacyjny umożliwia między innymi pełne odliczenie rat leasingowych od podstawy opodatkowania, co może znacząco przyczynić się do zwiększenia płynności finansowej firmy. 

Ostatnią, ale równie ważną zaletą, jest fakt, że po zakończeniu umowy leasingowej firmy mogą wybrać, czy chcą wykupić pojazd na własność, zwrócić go leasingodawcy lub odnowić umowę na nowe pojazdy. Ta elastyczność decyzyjna pozwala na dynamiczne dostosowywanie floty do bieżących potrzeb i planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Leasing jest szczególnie pomocnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców w branży transportowej. Niemniej jednak nie wszystkie firmy leasingowe udzielają tego rodzaju finansowania nowym spółkom i działalnościom albo wymagają od nich dużej wpłaty własnej. Nie jest to jednak reguła!

Leasingu Polskim, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów, zapewniamy wyjątkową ofertę "Leasing na start", przeznaczoną specjalnie dla młodych firm. Oferta ta jest skierowana do klientów rozpoczynających własny biznes i dotyczy finansowania pojazdów już od pierwszego dnia działalności. Przedsiębiorcy z branży transportowej mogą liczyć na nasze wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w świecie biznesu i uzyskać korzystne finansowanie z wpłatą początkową nawet od 10% wysokości wartości pojazdu. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat "Leasingu na start" - KLIKNIJ TUTAJ I SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

×