# info@lp24.pl      #    /58/ 5555 666
Leasing samochodów używanych i nowych - Leasing Polski

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy leasingu?


Ze względu na coraz liczniejsze przedsiębiorstwa oferujące bogaty pakiet usług serwisowych czy ubezpieczeniowych lub elastyczny harmonogram spłat przygotowaliśmy krotki poradnik, który pomoże Ci wybrać korzystne i bezpieczne finansowanie.
Umowa leasingu samochodów jest zawierana zwykle na 3-4 lata. Jest to zobowiązanie, przed którego podjęciem warto sprawdzić kilka istotnych rzeczy:


1. Wiarygodność finansującego

Tak samo jak, jak przy każdym kontrakcie przed podpisaniem umowy warto sprawdzić stabilność finansową również leasingodawcy. Nie bez znaczenia jest też jej wiek. Warto wybrać firmę, która działa na rynku w sposób niezakłócony od długiego czasu. W tym przypadku łatwiej jest też zwykle o uzyskanie wiarygodnych opinii od dotychczasowych klientów.

 

2. Leasing dostosowany do Twoich potrzeb

Coraz częściej natykasz się na hasło „elastyczne warunki”, i, chociaż brzmi ono kusząco, nie do końca wiesz, co się pod nim kryje? W większości przypadków jest to wybór między leasingiem operacyjnym a finansowym [link do tabeli+ dowiedz się więcej], coraz popularniejszy jest też leasing zwrotny czy leasing dla nowootwartych firm (nawet od pierwszego dnia działalności). Przed dokonaniem wyboru warto poznać różnice między tymi formami finansowania.
Większość firm daje możliwość negocjowania wysokości miesięcznych rat, długość okresu leasingowania czy wysokość wkładu własnego. Im wyższe wpisy w bazach tym większego zabezpieczenia może oczekiwać leasingodawca – czy to w formie wyższej wpłaty własnej, wpisu do Księgi Wieczystej lub poręczyciela.

3. Analiza dokumentacji

Zanim uzyskasz decyzję dotyczącą udzielenia finansowania niezbędne będzie dostarczenie wymaganej dokumentacji. Jak wiele danych będziesz musiał przedstawić, czy potrzebny będzie poręczyciel lub wgląd/wpis do Księgi Wieczystej – to wszystko zależeć będzie od wysokości umowy, wpisów w bazach czy historii finansowej Twojego biznesu.

Kiedy już uzyskasz akceptację wniosku pamiętaj, że na umowę leasingu składa się nie tylko sama umowa, ale również ogólne warunki kontraktu leasing, ubezpieczenie, tabela prowizji i harmonogram spłat.
Twój indywidualny doradca z pewnością przeprowadzi Cię przez zawiłości prawnego języka, wskaże najważniejsze informacje i odpowie na wszystkie pytania. Powinien również być gotowy wskazać ewentualne opłaty dodatkowe.

4. Usługi związane z umową leasingu

Pakiet usług, które firmy oferują zwykle razem z umową leasingu przeważnie są obowiązkowe. Wynika to z wypracowanego przez firmę schematu działania oraz lepszej pozycji do negocjowania np. korzystnych warunków ubezpieczenia. Wraz z umowami leasingu mogą być również oferowane pakiety serwisowe, które zapewniają przewidywalne przeglądy okresowe (mogą być rozłożone na miesięczne raty), a niekiedy również i naprawy pojazdu w okresie trwania leasingu.

5. Raty leasingowe

Zwróć uwagę na ilość i wysokość rat leasingowych, na harmonogram ich spłat. Pamiętaj, że wiele przedsiębiorstw nalicza dodatkowe opłaty za opóźnienia w płatnościach. Kiedy będziesz porównywał oferty leasingowe, poproś doradcę lub samodzielnie oblicz sumę opłat leasingowych. Nie ma jednej metody obliczania ich wysokości przez firmy leasingowe, czasem uwzględniają one pewne koszty związane z umową.

6. Limit przebiegu

Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma nie narzuca limitu, który może okazać się dla Ciebie niewystarczający. Przeważnie takie limity są narzucane w umowie wynajmu długoterminowego, jednak może się zdarzyć, że leasingodawca będzie mógł pobrać dodatkowa opłatę za przekroczenie ustalonej w umowie granicy.

7. Ograniczenia w korzystaniu z pojazdu

Upewnij się, że Twoja umowa nie zawiera znaczących dla Ciebie ograniczeń dotyczących użytkowania auta. Dotyczy to zwykle taksówek i nauki jazdy.

8. Zużycie pojazdu lub maszyny

Sprawdź kryteria oceny ewentualnych uszkodzeń i akceptowalnych oznak zużycia pojazdu w razie zwrotu przedmiotu leasingu finansującemu po okresie leasingowania. Zwykle podstawą jest Przewodnik Zwrotu Pojazdów wydany przez PZWLP.

9. Przedterminowe wygaśnięcie umowy leasingu

Warto uważnie przeanalizować zapisy regulujące rozliczenie umów w razie ich przedterminowego zakończenia. Może to nastąpić np. wskutek szkody całkowitej lub w razie wypowiedzenia umowy przez finansującego.
×